Official Results

100 meter Women - FINAL (SO) Time :23:50

Heat : 1 , Wind : 0.8
Rank ID Name Team Result
1 488 SHAMELLA TUMELO BOT 15.09
2 487 KEDUMETSE JOHN BOT 15.16
3 492 IRIS BOIKANYO BOT 16.06
489 KAONE GAOSEGO BOT DNS
490 TILLY MATHABA BOT DNS
491 MPHO MOKANO BOT DNS

100 meter Men - FINAL (SO) Time :00:47

Heat : 1 , Wind : 0.0
Rank ID Name Team Result
1 499 PAKO GAOBONE BOT 12.75
2 500 THAPELO KELEBOMYE BOT 12.77
3 494 BONOLO JOSEPH BOT 12.79
4 496 BRIGHT SHADI BOT 13.05
5 493 OLEBILE PITSO BOT 13.21
6 497 KAGISO JOHN BOT 13.35
7 498 PATRICK MOEYA BOT 13.44
495 TSHEPO KGATWANE BOT DNS

100 meter Men - FINAL D (Promo) Time :00:27

Heat : 1 , Wind : 0.6
Rank ID Name Team Result
1 327 ITAYI VAMBE ZIM 10.68
2 329 NIGEL TSIKAI ZIM 10.75
3 55 KEORAPETSE LESOTLHO BOT 10.97
4 122 THATO MACHOLA BOT 11.14
67 M. TAKA BOT DNS
57 KEVIN MOYO BOT DNS

100 meter Men - FINAL C (Promo) Time :00:39

Heat : 1 , Wind : 1.0
Rank ID Name Team Result
1 4 AMON KUSEKWA BOT 10.89
2 76 MOMPOLOKI POWANE BOT 10.91
3 100 REBEILWE THWANYANE BOT 10.96
4 119 THABO MOTSOKONO BOT 11.02
5 312 MLANDVO SHONGWE SWZ 11.03
29 GIANT MOTSWEDI BOT DNS
332 RAYMOND NGAVI ZIM DNS
138 ZABORONE MACHARA BOT DNS

Long Jump Men - FINAL (Classic) Time :03:16

Flight : 1
Rank ID Name Team Result Wind (m/s)
1 104 RURI RAMMOKOLODI BOT 7.62m 0.2
2 336 TINAYE WATUNGWA ZIM 7.38m 0.0
3 125 TSAME LEBELONYANE BOT 7.36m -0.9
4 72 MOABI MOHUHUTSO BOT 7.21m 0.1
5 121 THAPELO MONAIWA BOT 7.18m 2.0
5 121 THAPELO MONAIWA BOT 7.18m 2.0
7 60 LARONA KOOSIMILE BOT 6.96m 0.0
8 306 MENJEL KILINDO SEY 6.88m 2.0
9 16 BOSA MOETI BOT 6.64m 1.4
10 111 TAPAPHIWA CHOBA BOT 6.06m 2.0

Javelin Men - FINAL (Promo) Time :02:18

Flight : 1
Rank ID Name Team Result
1 127 TSHENOLO MANJII BOT 50.25m
2 137 WEYGU J. MOUNTAIN BOT 49.02m
3 83 O. KHAKHU BOT 44.80m
4 140 ZOLA MONTSHOSI BOT 43.09m

100m Hurdles Women - A FINAL (Promo) Time :00:55

Heat : 1 , Wind : 0.2
Rank ID Name Team Result
1 170 KGALALELO TLALANYANE BOT 14.59
2 220 TLAMELO BONANG BOT 17.92
3 190 NANCY BUDZANI BOT 21.08
176 LONE MADZIMULE BOT DNS

110m Hurdles Men - A FINAL (Promo) Time :01:55

Heat : 1 , Wind : 0.2
Rank ID Name Team Result
1 53 KEMORENA TISANG BOT 14.33
2 285 NAEEM RAZAK RSA 14.96
3 334 SELBY MUKUCHA ZIM 15.06
4 71 MICHEL HOCKER BOT 15.61
5 130 TSHOTLEGO FRECKY BOT 15.64
6 58 KOBAMELO MOGALE BOT 16.02
7 96 PAUL ORAENG BOT 16.67
10 BOEMO MHOLO BOT DNS

1500 meter Women - FINAL B (Classic) Time :01:50

Heat : 1
Rank ID Name Team Result
1 253 MAKATISE MOKULUBETE LSO 4:40.86
2 178 MAITUMELO GOTSWAKGOSI BOT 4:52.80
3 167 KEALEBOGA BULOLO BOT 5:03.74
146 ATANG SPEAKSON BOT DNS
145 AONE SEBEETSWEKGOMO BOT DNS
212 TABAKA MONNA BOT DNS
149 BOITSHWARELO SEANE BOT DNS
158 GOITSEONE KELETSO BOT DNS
156 GLADYS KEEMEKAE BOT DNS

5000 meter Men - FINAL (Classic) Time :02:54

Heat : 1
Rank ID Name Team Result
1 108 SYLVESTER KOKO BOT 14:28.53
2 99 RAPULA DIPHOKO BOT 14:33.21
3 240 BADBOY TOKA LSO 14:52.21
4 105 SESEBO MATLAPENG BOT 14:86.33
5 43 KAGISO KEBATSHWARETSE BOT 15:01.23
6 288 PUSELETSO MOFOKENG RSA 15:03.58
7 106 SHERPHERD KENATSHELE BOT 15:23.12
8 74 MODISAOTSILE KGOLLO BOT 15:58.48
9 94 ONKARABILE PEOLWANE BOT 16:21.25
10 70 MEDUPE BOT 16:81.01
44 KAGISO MOSEPELE BOT DNS
93 ONKARABILE MATLHARE BOT DNS
1 AKANYANG BALEKANYE BOT DNS
35 HAINGURA KETHOGILE BOT DNS
7 AOBAKWE NCHOLOKO BOT DNS
14 BOLOKANG MORAKE BOT DNS
66 LOPANG KAILANE BOT DNS

Triple Jump Women - FINAL (Classic) Time :04:20

Flight : 1
Rank ID Name Team Result Wind (m/s)
1 252 LERATO SECHELE LSO 13.30m 1.3
2 219 TITOSE CHILUME BOT 12.78m 1.8
3 267 LILIANE POTIRON MRI 12.39m -1.2
Flight : 1
Rank ID Name Team Result
1 31 GOBE TAKOBANA BOT 2.10m
1 131 TSHWANELO ABOBE BOT 2.10m
3 97 PILANE MOTSIELELE BOT 1.85m
88 OBVIOUS HULELA BOT NR

200 meter Women - FINAL A (Premium) Time :02:45

Heat : 1 , Wind : 0.5
Rank ID Name Team Result
1 152 CHRISTINE BOTLOGETSWE BOT 23.14
1 177 LOUNGO MATLHAKU BOT 23.71
3 297 ALYSSA CONLEY RSA 23.97
4 198 ONTIRETSE MOLAPISI BOT 24.77
5 160 GORATA MPHINYANE BOT 27.32

100 meter Women - FINAL A (Promo) Time :02:53

Heat : 1, Wind : 1.5
Rank ID Name Team Result
1 320 HELEN MAKUMBA ZMB 12.07
2 338 YVONNE THOMAS ZIM 12.41
3 337 RUTENDO LISA MAFUTA ZIM 12.84
189 NALEDI MONTHE BOT DNS
224 WINNIE T. SAREFO BOT DNS
193 OARABILE TSHOSA BOT DNS
205 ROSE M. SANANE BOT DNS
148 BOITSHEPISO KELAPILE BOT DNS

100 meter Women - FINAL A (Promo) Time :02:53

Heat : 1, Wind : 1.5
Rank ID Name Team Result
1 320 HELEN MAKUMBA ZMB 12.07
2 338 YVONNE THOMAS ZIM 12.41
3 337 RUTENDO LISA MAFUTA ZIM 12.84
189 NALEDI MONTHE BOT DNS
224 WINNIE T. SAREFO BOT DNS
193 OARABILE TSHOSA BOT DNS
205 ROSE M. SANANE BOT DNS
148 BOITSHEPISO KELAPILE BOT DNS

100 meter Men - FINAL B (Promo) Time :03:01

Heat : 1, Wind : 0.5
Rank ID Name Team Result
1 307 SHARRY DODIN SEY 10.54
2 116 THABISO SEKGOPI BOT 10.66
3 73 MOCHAWACHA MAATLA BOT 10.75
4 118 THABO MOLAPO BOT 10.78
5 325 DONOVAN MUTARISWA ZIM 10.84
6 330 PRIDE KADZIKWA ZIM 10.93
7 305 LEEROY HENRIETTE SEY 11.00
8 335 TATENDA WAKATAMA ZIM 11.31

3000m steeple Men - FINAL (Classic) Time :03:46

Heat : 1
Rank ID Name Team Result
1 105 SESEBO MATLAPENG BOT 9:16.60
2 43 KAGISO KEBATSHWARETSE BOT 9:88.21
3 74 MODISAOTSILE KGOLLO BOT 11:23.00
4 256 JEAN DANIEL MAURICE MRI 11:29.00

800 meter Men - FINAL B (Premium) Time :03:47

Heat : 1
Rank ID Name Team Result
1 280 JABULANE NCAMANE RSA 1:47.74
2 270 ALBERTO MAMBA MOZ 1:48.17
3 20 DIKETSO NKOLOMANE BOT 1:53.93
4 3 AMOGELANG KAZONDUNGE BOT 1:54.96
5 248 POLOKO LATELA LSO 1:56.53
6 45 KAMOGELO BONANG BOT 1:58.03
7 85 O. MPONWANE BOT 1:59.93
38 JAMES NGWENYA BOT DNS
36 ISAAC MAILA BOT DNS
295 TSHEPENG TSHITE RSA DNS
84 O. MEKWE BOT DNS
12 BOITUMELO MASILO BOT DNS

800 meter Men - FINAL A (Premium) Time :04:03

Heat : 1
Rank ID Name Team Result
1 12 BOITUMELO MASILO BOT 1:46.44
2 291 SIMON KABELO MOHLOSI RSA 1:47.15
3 33 GORATA GABANKITSE BOT 1:49.15
4 133 TUMO NKAPE BOT 1:49.87
5 54 KENTSE TSHWENYEGO BOT 1:50.38
6 89 OMOGOLO RAMOREBA BOT 1:51.78
7 2 ALLASTER BAGOPI BOT 1:51.95
8 278 EMILE PIETERSE RSA 1:54.55
262 KASSAM TCHALE MWI DNS
8 BAKANG GAONGALELWE BOT DNS
281 JERRY MOTSAU RSA DNS
117 THABO METSEYABANGWE BOT DNS

400 meter Women - FINAL A (Premium) Time :03:55

Heat : 1
Rank ID Name Team Result
1 142 AMANTLE MONTSHO BOT 51.19
2 321 QUINCY MALEKANI ZMB 52.04
3 154 GALEFELE MOROKO BOT 54.27
4 159 GOITSEONE SELEKA BOT 55.55
5 214 THANDIWE MODISE BOT 62.83
298 CINDY VAN BERS RSA DNS
194 OBAKENG KAMBERUKA BOT DNS
218 THOMPHANG BASELE BOT DNS

400 meter Men - FINAL B (Premium) Time :05:33

Flight : 1
Rank ID Name Team Result
1 134 VICTOR NTWENG BOT 47.25
2 90 OMPHEMETSE MOKGADI BOT 47.25
3 310 ANDILE LUSENGA SWZ 47.79
4 27 GERALD BASHINGI BOT 47.88
5 326 HILLARY NKALA ZIM 48.27
6 328 NGONI CHADYIWA ZIM 48.35
311 MCEBO MKHALIPHI SWZ DNS

400 meter Men - FINAL A (Premium) Time :04:10

Flight : 1
Rank ID Name Team Result
1 65 LEUNGO SCOTCH BOT 45.93
2 317 DANIEL MBEWE ZMB 47.25
3 61 LEANAME MAOTOANONG BOT 46.86
4 286 OFENTSE MOGAWANE RSA 47.51
5 18 CLIFFTON MESHACK BOT 47.58
289 RANTI DIGALE RSA DNS
294 THAPELO PHORA RSA DNS
92 ONKABETSE NKOBOLO BOT DNS

200 meter Men - FINAL (Promo) Time :04:32

Heat : 1, Wind : 1.0
Rank ID Name Team Result
1 68 ISAAC MAKWALA BOT 20.10
2 318 SYDNEY SIAME ZMB 20.26
3 316 CHIDAMBA HAZEMBA ZMB 21.22
4 331 KENNETH CHIBWANA ZIM 21.38
5 332 RAYMOND NGAVI ZIM 21.41
6 119 THABO MOTSOKONO BOT 21.47
7 333 SAMUEL MABUREKO ZIM 23.37
276 CHEDERICK VAN WYK RSA DNS